De cultuur van de oudheid Egypte het wordt over de hele wereld bewonderd en bestudeerd. Het schrijfsysteem van deze tijd veranderde door de eeuwen heen, hoewel het bekendste type de hiëroglief is. In dit artikel leggen we de geschiedenis en kenmerken van elke methode uit.

Artikel Index

Egyptisch schrift en hiërogliefen: betekenis en kenmerken

Soorten oud Egyptisch schrift

De Egyptische taal was aanwezig van 3.000 voor Christus tot de XNUMXe eeuw na Christus. Daarom werd het gebruikt tijdens duizende jaren en het onderging verschillende wijzigingen.

De betekenis ervan was een mysterie totdat in 1799 een expeditie van Napoleon de Rosetta-steen ontdekte, een grote rots waarop een tekst staat geschreven in oude hiërogliefen, Demotisch Egyptisch en Oudgrieks.

Dankzij dit was Jean-François Champollion de eerste die het Egyptische schrift ontcijferde, met name in 1822. Sindsdien is de belangstelling voor deze cultuur nooit gestopt.

Vervolgens leggen we de verschillende typen uit die in de geschiedenis van de oudheid voorkwamen Egypte, evenals zijn evolutie en kenmerken.

Hiëroglifisch

Hiëroglifisch schrift was de eerste die zich ontwikkelde. Het is afgeleid van pictografie, waarin objecten worden weergegeven op basis van tekeningen. In totaal duurde deze manier van schrijven ongeveer 750 borden. Dit systeem is voor veel mensen interessant en zelfs voor kinderen.

Het schrijfsysteem was complex, omdat het uit drie verschillende componenten bestond:

  • ideogrammen: de betekenis ervan was hetzelfde element als het vertegenwoordigde. Om bijvoorbeeld een kat te vertegenwoordigen, werd een kat getekend. Deze tekeningen vertegenwoordigden ook abstracte ideeën.
  • fonogrammen: weergave van geluiden. Het had alfabetische tekens (één letter) en syllabische tekens (twee of drie medeklinkers).
  • Bepalend: aangezien sommige symbolen meer dan één betekenis hadden, werden determinatieven gebruikt, tekens die aangaven tot welk type object het weergegeven pictogram behoorde.

In het geval van deze afbeelding zien we het teken van het oog van Horus, dat de triomf van goed over kwaad symboliseert. Aan de andere kant kunnen we een cirkel waarnemen op de god Ra, die wordt genoemd Shen en vertegenwoordigt de eeuwigheid.

Vanwege de moeilijkheid konden de meeste inwoners de hiërogliefen niet lezen, alleen de priesters, legerofficieren, ambtenaren, schriftgeleerden en de farao's.

Dit type schrift werd gebruikt om inscripties te maken op monumenten, piramides, sarcofagen, graven en sculpturen. Daarom was het een essentieel onderdeel van de kunst. Het had een heilige waarde, aangezien het bekend stond als de «taal van de goden".

Teksten werden in elke richting geschreven, behalve van onder naar boven, en zinnen waren georganiseerd in regels en kolommen. Er waren geen regels voor leestekens, dus de borden waren gegroepeerd in vierkanten. Om het begin van de tekst aan te geven, werd een menselijke of dierlijke vorm getekend. Op de volgende foto ziet u een voorbeeld van een inscriptie die horizontaal is aangebracht.

Er zijn geen overblijfselen van Egyptisch muziekschrift bewaard gebleven, want hoewel het belangrijk was bij religieuze ceremonies, werd het mondeling overgedragen en onderwezen, zonder iets op schrift te stellen.

Hiëratisch

Dit type schrijven is een afgekorte vorm van hiëroglifisch en werd er complementair aan gebruikt. Is eenvoudiger, wat het gemakkelijker en sneller maakt om het weer te geven.

Om te schrijven werd een geslepen riet gebruikt als penseel en zwarte inkt. Rode inkt was gereserveerd om woorden of passages in de tekst te accentueren. Aanvankelijk werd het van boven naar beneden geschreven, maar later werd het horizontaal en van rechts naar links geschreven.

Het doel ervan was de manier te zijn om religieuze, administratieve, wetenschappelijke en literaire teksten te schrijven. Daarom werd het vaak gebruikt door schriftgeleerden en priesters.

De meest gebruikte materialen waren papyrus en ostraca's, keramische fragmenten. Evenzo zijn er teksten op linnen, hout, steen en leer ontdekt.

Demotisch

Het is een verkorte vorm van de hiëratische en de laatste uitsluitend Egyptische schrijfwijze. Het ontwikkelde zich vanaf de XNUMXe eeuw voor Christus en ging door tot de XNUMXe na Christus, toen het werd vervangen door het Grieks.

Het wordt beschouwd als een afkorting van de gesproken taal. De borden waren meer schematisch en hadden een snellere en gemakkelijkere lay-out. Het is van rechts naar links geschreven op materialen zoals papyrus.

Het werd gebruikt in het dagelijks leven, in commerciële transacties en in literatuur, zodat hiëratisch alleen voor religieuze teksten werd gebruikt.

Koptisch

In de laatste fase van het oude Egypte vinden we het Koptische schrift, dat zijn oorsprong vindt in de tweede eeuw voor Christus, jaren later werd het gebruikt door de christenen die in dat gebied woonden.

Het bestond uit de verschillende letters van het Griekse alfabet, naast zes demotische karakters, aangezien sommige gebruikte klanken niet hun Griekse equivalent hadden.

Gedurende deze tijd waren er twee dialecten anders De Sahidische, typisch voor de Alto Egypte, en de Bohairic, uit Beneden-Egypte. Het gebruik ervan maakte in de XNUMXe eeuw geen plaats meer voor het Arabisch.

Om deze reden wordt momenteel in Egypte Egyptisch Arabisch gebruikt als de officiële taal, die niets te maken heeft met het schrijven van het oude rijk. Berbers en de Nubische taal worden in sommige gebieden ook beoefend. Koptisch wordt gebruikt in de liturgieën van koptische christenen.

Alfanumeriek systeem

De Egyptenaren hadden ook hun eigen nummerstelsel en voerden wiskundige bewerkingen uit. Bovendien was het alfabet een essentieel onderdeel van hun taal.

De nummers

In de het oude Egypte aantallen waren vertegenwoordigd, van één tot miljoenen. Zij waren de eersten die het nummeringssysteem ontwikkelden decimale, dat wil zeggen, het is gebaseerd op het getal 10.

Ze konden zowel in numerieke uitdrukkingen als in woorden worden geschreven, hoewel meestal alleen de woorden van nummer één en twee werden gebruikt. De namen van de nummers van één tot tien waren als volgt:

  1. Ua
  2. Senus
  3. jemet
  4. gevoed
  5. Diu
  6. Sisu
  7. Sefeju
  8. jemenu
  9. Pesedyu
  10. Med

Ze werden meestal weergegeven op papyrus of ostraka, dus gebruikten ze meer hiëratisch schrift dan hiërogliefen. De Egyptenaren hadden ook rangtelwoorden en worden beschouwd als de ouders van geavanceerde wiskunde.

Om een ​​som weer te geven, gebruikten ze het hiëroglifische teken van de voeten die in de richting van het schrift wezen. Om af te trekken, trokken ze deze voeten in de tegenovergestelde richting.

Aan de andere kant, om een ​​breuk aan te duiden, trokken ze het symbool van de mond. Om de breuken weer te geven, gebruikten ze de delen van het Eye of Horus-symbool. 1/4 was bijvoorbeeld een cirkel, overeenkomend met de pupil van het oog. De volgende tekening laat zien welk deel bij elke breuk hoorde:

Het alfabet

Zoals we eerder hebben uitgelegd, bestond het Egyptische schrift uit ideogrammen, fonogrammen en determinatieven. Het zijn de fonogrammen, de weergave van geluiden, die een soort Egyptisch alfabet vormen.

Dit alfabet heeft geen klinkers, het bestaat uit 24 medeklinkers. Heeft geweldig historische relevantieomdat het latere culturen inspireerde. De Feniciërs waren de eersten die het alfabet als enige basis voor hun schrijven gebruikten.

De symbolen die deze medeklinkers vertegenwoordigen, zijn gevarieerd. Dierlijke vormen, zoals vogels en reptielen, overheersen. We vinden ook tal van delen van het menselijk lichaam, zoals het been, de arm of de hand.

Dit artikel is 162 keer gedeeld. We hebben vele uren besteed aan het verzamelen van deze informatie. Als je het leuk vond, deel het dan: