Hoewel Duitsland geen nationale dans kent, vinden we wel verschillende traditionele dansen, waaronder de Schuhplattler, de polka en de wals. In wat volgt, leggen we de geschiedenis en kenmerken van elk uit. Evenzo geven we de regio's aan waarin ze zijn ontstaan.

Artikel Index

Typische dansen van Duitsland: folkloristische en traditionele dansen

Schuhplattler

Deze typische dans komt uit de alpine streken van Beieren en Tirol en staat daarom in het Spaans bekend als «Tiroler dans«. Het is populair in zowel Duitsland als Oostenrijk. Zijn naam betekent letterlijk 'schoenen slaan'.

De exacte oorsprong is onzeker. Er zijn echter aanwijzingen dat het meer dan duizend jaar geleden werd beoefend. Het is een populaire dans, omdat het is ontstaan ​​uit de hand van boeren, jagers en houthakkers uit kleine steden.

Het is uit de achttiende eeuw toen het begon te oefenen zoals het tegenwoordig bekend is. Aan het einde van de XNUMXe eeuw kwamen clubs van traditionele Duitse kostuums, waarin deze bailen de hoofdactiviteit waren.

Ondanks dat het in principe als koppel werd gedanst, werd de bekendste stijl een activiteit voor mannen. In het verleden deden ze het om indruk te maken op vrouwen. Tegenwoordig is het ook traditioneel bij kinderen.

De mannen sloegen met de handpalmen tegen de zolen van de schoenen, dijen en knieën. Ondertussen draaien de vrouwen om hen heen. Het heeft geen regels, het is geïmproviseerd en er worden zelfs stunts uitgevoerd.

Tijdens de vertegenwoordiging is het gebruikelijk om enkele typische beroepen van het land na te bootsen, zoals houthakker (holzhacker). Er is meer van 150-nummers waarmee je de Schuhplattler.

Polca

De polka ontstond in de XNUMXe eeuw in Bohemen, een gebied dat tegenwoordig tot de Tsjechische Republiek behoort. Er wordt aangenomen dat de schepper Anna Slezáková was, een vrouw die danste om een ​​volksliedje te begeleiden genaamd "Oom Nimra heeft een wit paard gekocht".

Muziekleraar Josef Neruda had de leiding over het ontwikkelen en populariseren ervan. Beetje bij beetje verspreidde het zich naar andere landen zoals Oostenrijk, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Het werd ook onderdeel van de Duitse cultuur.

Het is een dans die plaatsvindt in paar. Het heeft een maat van twee bij vier en is een snelle tijd. Het is gebruikelijk dat het wordt vertegenwoordigd op belangrijke partijen zoals de Oktoberfest. In Duitsland vinden we ook de oom-pah, die is afgeleid van de polka.

Deze dans is ook populair in sommige delen van Zuid-Amerika zoals Brazilië en Argentinië, waar hij in sommige steden wordt beoefend, waaronder we Quilmes vinden. Het wordt ook beoefend door de Wolga-Duitsers, inwoners van Latijns-Amerika wier voorouders Duitsers waren uit het Wolga-gebied, in Rusland.

Lander

Deze compositie was tussen de XNUMXe en XNUMXe eeuw erg populair in Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland, vooral in Beieren. Het is van boerenoorsprong, hoewel later de elite van de samenleving het begon te beoefenen.

Zijn muziek kan instrumentaal zijn of ook begeleid door de stem. Het heeft een tel van drie bij vier en wordt in paren gedanst. Het is een choreografie intens, waarin het ritme wordt gemarkeerd met de voetstappen.

Tijdens het dansen komen de lichamen van het paar vrij dichtbij. Om deze reden werd het aanvankelijk afgekeurd. De kerk en de autoriteiten probeerden het te verbieden, omdat het niet gepast werd geacht.

Net als bij de rest van de dansen, is de typisch kostuum uit Duitsland: el Dirndl en Lederhosen. Als je meer over dit onderwerp wilt weten, bezoek dan het volgende artikel: Wat zijn de typische Duitse kostuums voor mannen en vrouwen?

Vals

Het woord "wals" komt van het werkwoord broodje, wat in het Duits 'beurt' betekent. Het begon te worden uitgevoerd vanaf de XNUMXe eeuw, maar pas in de XNUMXe eeuw werd het populair.

Zoals de Lander, waaruit hij invloeden kreeg, werd de wals aan het begin van de XNUMXe eeuw veroordeeld. Het werd later echter geaccepteerd. Het beleefde zijn hoogtijdagen na de Tweede Wereldoorlog.

Is een stijldansen voor koppels, met een langzaam ritme en een slag van drie bij vier. Het heeft verschillende varianten, zoals de Engelse wals of de Weense wals, die sneller is.

Om het te oefenen, moet je een rechte houding hebben, aangezien alleen de benen bewegen. Er worden roterende en heen en weer gaande bewegingen uitgevoerd. De man legt zijn rechterhand op de rug van de vrouw en met zijn linkerhand schudden ze de hand.

Veel vooraanstaande musici componeerden walsen die over de hele wereld bekend zijn, zoals Pjotr ​​Iljitsj Tsjaikovski, Frédéric Chopin of Johann Strauss, auteur van "De blauwe Donau". Je kunt deze wals beluisteren in de volgende video.

Zweifacher

El Zweifacher Het is een regionale dans van Zuid-Duitsland, die voornamelijk in Beieren wordt beoefend. Het stamt uit de XNUMXe eeuw en de naam is in het Spaans vertaald als "twee keer" of "dubbel".

Het heeft geen andere namen zoals Schweinauer o slijper. In totaal kun je dansen op 112 verschillende liedjes, waar bekend mee is 474-namen verschillend.

Het is een snelle dans met een onregelmatige timing. Het wordt in paren uitgevoerd, in een gesloten positie. Het heeft stappen die vergelijkbaar zijn met die van de wals. Sommige delen doen echter denken aan de polka.

meiboom

El meiboom verwijst naar de stam van een boom versierd met gekleurde linten die is geplant in de May Day, een feestdag gevierd op 1 mei. In andere landen staat het bekend als May Day.

Het middelpunt van de viering is de boom, bekend als meiboom. Hieromheen vindt een traditionele dans plaats: elke deelnemer pakt een van de linten die aan de boom hangen. Vrouwen draaien in de ene richting en mannen in de tegenovergestelde richting. In de volgende video van YouTube we kunnen een voorstelling zien.

Tijdens deze vakantie verzamelen Duitsers, gekleed in typische kostuums, zich in de open lucht, dansen en proeven van de lokale gastronomie. Dit festival van heidense oorsprong herdenkt de begin van de lente.

Dit artikel is 119 keer gedeeld. We hebben vele uren besteed aan het verzamelen van deze informatie. Als je het leuk vond, deel het dan: