Het Colombiaanse Caribische gebied is een gebied van het land vol gebruiken, tradities, dansen en typische muziek. Daarom is het niet verwonderlijk dat traditionele kostuums reageren op een breed scala aan ontwerpen, kleuren en vormen. Lees hieronder wat de traditionele kleding is van dit deel van Colombia.

Bolívar Departement

Het departement Bolívar, gelegen in het noorden van Colombia, en vooral de hoofdstad Cartagena de Indias, heeft een lange geschiedenis op sociaal-cultureel niveau achter de rug. Daarom is het dit gebied waar de grootste verscheidenheid aan typische kostuums en traditionele dansen te vinden is. Vooral de outfit «palenquera» valt op, waarover u hieronder een gedetailleerde beschrijving kunt vinden.

Sint Basilius van Palenque

San Basilio de Palenque, gelegen aan de noordkust van Colombia, is een gemeenschap doordrenkt van geschiedenis die werd gesticht door slaven die in de XNUMXe eeuw de kans hadden om te ontsnappen en hun toevlucht te zoeken op een veilige plek. De inwoners van dit gebied worden "palenqueros”, Een term die op zijn beurt verwijst naar tot slaaf gemaakte Afrikanen (ook wel Marrons) die tijdens de koloniale periode aan het slavenregime ontsnapten.

Specifiek is deze plaats in wezen bekend door zijn symbool: de palenqueras. Dit zijn vrouwen met een donkere huidskleur die een heel bijzondere outfit dragen die bestaat uit veelkleurige jurken, met satijnen stof. Ze worden gekenmerkt door hun manier van lopen, het bewegen van hun heupen en het balanceren op hun hoofd in de bassins die ze dagelijks dragen, beladen met vers fruit. Gekleed in deze kostuums gaan de palenqueras elke ochtend op pad om vers fruit, traditionele zoetigheden en maïsbroodjes te verkopen.

In dit gebied, waar een Creoolse taal wordt gesproken die "Palenquera-taal" wordt genoemd, waarvan de basis Spaans is, hoewel veel woorden Afrikaanse invloed, de belangrijkste festiviteiten zijn: het Patronale Festival van San Basilio de Palenque, het Festival van Trommels en Culturele Uitingen van Palenque, de Feesten van San Juan. Ook de paas- en nieuwjaarsvakanties zijn een heel speciale gelegenheid om je in de beste kostuums te kleden en de ervaring te delen met vrienden en familie.

Bovendien worden de typische kostuums van San Basilio de Palenque meestal begeleid door traditionele muziek, die het resultaat is van een mix tussen Latijnse en Afrikaanse muziek, samen met typische instrumenten van eigen makelij, zoals drums. Onder de typische instrumenten van deze palenque belichten we: de bongo, de timba, de basdrum, de pechiche, de joyous, de llamador, de maracas en de marimbula. Praten over typische kostuums van dit gebied zonder de festiviteiten, dansen, muziek en typische instrumenten te noemen, zou tot een onvolledige definitie leiden.

Zo is in Palenque muziek en folklore aanwezig in het leven van al zijn inwoners, daarom zijn er talloze muziek- en dansscholen. De meest typische dansen bij traditionele kostuums zijn: bullerengue 'sentao', hij is zwart, de chulapa en hij is palenquero. De volgende video laat een voorbeeld zien van wat de bullerengue-dans 'sentao' is en je kunt de kostuums zien die erbij horen voor zowel mannen als vrouwen:

Cartagena de Indias

Aan de andere kant wordt een van de belangrijkste dansen aan de Colombiaanse Caribische kust genoemd esdoorn, dat wordt gekenmerkt door muzikale kenmerken die typisch zijn voor de traditionele ritmes van Afrika. De mapalé is niet alleen een dans, maar eerder een muzikaal genre. Het verhaal gaat terug tot het koloniale tijdperk, toen de Spanjaarden Afrikaanse slaven naar deze landen brachten. Het is vooral populair in Cartagena de Indias, de hoofdstad van het departement Bolívar.

In werkelijkheid is de mapalé een dans die bedoeld is om de erotiek van de vereniging tussen een vrouw en een man te vertegenwoordigen. Volgens verschillende historici is de originele mapalé geïntroduceerd door vissers die eeuwen geleden aan de oevers van de Magdalena rivier werkten. In het begin verlevendigden ze hun avonden op het ritme van deze dans. De typische instrumenten die deze dans begeleiden zijn drums yamaró en rapambre, naast het vocale lied en de handpalmen. De volgende video laat een voorbeeld zien van waar deze dans uit bestaat:

Natuurlijk bevat de mapalé een traditionele garderobe voor zowel mannen als vrouwen. Het gaat vooral over eenvoudige kledingstukken zoals we hieronder zullen zien. Het typische mannenpak bestaat uit een lange broek die min of meer tot de hakhoogte reikt. Bovendien zijn de meest uitgebreide exemplaren meestal versierd met ringen of franjes aan de monding van het been.

Met betrekking tot dameskleding dragen ze meestal een korte rok die ook versierd is met franjes of niet erg grote ruches, wat de beweging van hun heupen intensiveert. Ze kunnen blootsvoets lopen of platte schoenen dragen. Daarnaast valt op dat ze een tulband of sjaal dragen.

Atlantische afdeling

In de Atlantische regio van de Caribische kust van Colombia maken traditionele kostuums deel uit van de historische erfenis die de inwoners van dit deel van Colombia in de 1948e en 1850e eeuw hebben nagelaten. Tussen XNUMX en XNUMX kwamen miljoenen werven van een breed scala aan stoffen in verschillende vormen en kleuren aan in het zogenaamde Nieuwe Granada, dat geleidelijk de markten van het gebied binnenviel en van waaruit de meest populaire kostuums werden gemaakt. traditioneel.

Barranquilla

Zoals de meeste typische kleding van het Colombiaanse Caribische gebied, is de kleding die in Barranquilla wordt gebruikt voor het grootste deel zacht en fris, dankzij het tropische klimaat dat in het gebied heerst. Mannen gebruiken meestal fijne stoffen overhemden met verschillende kleuren, hoewel meestal licht, en linnen broeken.

Opgemerkt moet worden dat de broek normaal gesproken wit is en opgerold of verzameld wordt gedragen. Een accessoire dat niet mag ontbreken in herenkleding is natuurlijk de vueltiao hoed, zo populair zowel in Barranquilla als in het hele Caribische gebied in het algemeen. Het is ook heel gewoon dat ze een sjaal om hun nek dragen.

De beroemde vueltiao-hoed is dus een origineel accessoire uit Colombia, hoewel hij vooral typerend is voor Córdoba, Bolívar en Sucre, waar het, zoals we al zeiden, een gewoon herenkledingstuk is. Bovendien is het een van de meest representatieve ambachtelijke stukken van Colombia, tot het punt dat het in 2004 bij wet 908 werd verheven tot de categorie van cultureel symbool van de natie. Aangezien de oorsprong teruggaat tot de cultuur van de inheemse gemeenschap zenu, gevestigd in de regio van de rivier de Sinú, is ook bekend onder de naam zenú vueltiao hoed o Sinuano hoed.

Wat betreft de typische dameskostuums in Barranquilla, volgens het gebruikelijke patroon van het Caribisch gebied, worden dameskostuums gekenmerkt door hun opvallende kleuren, waar bloempatronen vaak heel vaak worden gezien. Bolero's op jurken of rokken zijn ook heel gebruikelijk.

Ook speelt make-up voor vrouwen een zeer belangrijke rol bij het geven van de laatste hand aan de outfit, dus het is een uitgebreide make-up waarbij het doel is om de uitdrukking van het gezicht te accentueren. In de volgende video kun je afbeeldingen zien van de Carnaval de Barranquilla, een hele selectie van de traditionele kostuums van deze stad:

Departamento del Cesar

Het Departement van Cesar heeft een grote verscheidenheid aan typische kostuums, van kostuums die in aanmerking komen voor dagelijks gebruik tot die gedragen worden door mannen, vrouwen en kinderen bij speciale gelegenheden of festiviteiten. Het typische pak voor vrouwen uit de Cesar-regio wordt echter genoemd piloneras pak, een naam die van toepassing is op zowel de mannelijke als de vrouwelijke versie.

De vrouwelijke versie van het damespak bestaat dus voornamelijk uit een chambra, die in twee delen is verdeeld: enerzijds een blouse met lange taille en patroontonen, meestal bloemen (ze kunnen klein of iets groter zijn) en driekwart mouw. Wat betreft de rok, deze bevat meestal drie bolero's die eindigen in kant. Het schoeisel is meestal comfortabel, meestal een baleta's, ballerina's met platte zolen of flats en canvasstof. Op hun hoofd dragen ze een met bloemen bedrukte sjaal.

Voor dagelijks gebruik kleedt de vrouw zich volgens het klimaat van de tijd van het jaar waarin de regio zich bevindt. Meestal heerst er een hoge temperatuur gezien het tropische klimaat van de regio, dus het comfort en de lichtheid van de kleding prevaleren bovenal. Dit is de reden waarom bijna alle dameskleding is gemaakt van olán of katoen, stoffen die erg fris en zacht zijn.

Het typische keizersnede voor mannen is ondertussen heel simpel: witte broek en wit overhemd. Het is ook gebruikelijk om een ​​rode sjaal om de hals van het hemd te dragen en, op het hoofd, een soort hoofdtooi die bekend staat als kalotje, waaronder bloemen gemaakt van vliegerpapier. Evenzo worden herenschoenen ook wel baleta's genoemd. Het herenpak voor dagelijks gebruik is ook vergelijkbaar, aangezien zachte en frisse stoffen de boventoon voeren.

Inheemse gemeenschappen

Het departement Cesar bestaat ook naast elkaar Zuid-Amerikaanse inheemse gemeenschap tijdens de arhuacas indianen, de Yukpa- of Motilon-indianen, de Kogui en de Wiva, onder anderen. De gemeenschappen Kogui en Arhuaca gebruiken een soort deken van katoen en dragen meestal een rugzak op hun rug TOTU Of gewoon, arhuaca rugzak.

Zoals de meeste inheemse gemeenschappen van de planeet is handwerk en het maken van hun eigen kleding een zeer diepgewortelde praktijk onder deze menselijke groepen. De arhuaca's maken hun eigen kleding van schapenwol. Bovendien dragen de vrouwen veelkleurige kettingen en een dunne sjerp in de taille.

De yukpa inheems of motilonen bewonen de Sierra de Perijá en ze droegen enige tijd geleden een kleine deken gemaakt van katoen; tot op de dag van vandaag verschilt zijn kleding echter niet van die van elke andere keizersnede. Om zichzelf tegen de hitte te beschermen, dragen ze een hoed op hun hoofd die ze noemen toczuma. Bovendien dragen de kogui sandalen met rubberen zolen, hoewel de vrouw meestal op blote voeten loopt.

Afdeling Cordoba

De typische kostuums van het departement Córdoba (Colombia) zijn die welke de drie vergezellen typische dansen uit deze regio: de porro, de puya en de fandango. Op deze manier is de vrouwelijke jurk degene die de Sinuan-dansen van zijn oorsprong begeleidt. Deze bestaat uit een wijde rok met een schouderpas uitgesneden en aan de bovenkant een hemd. In de volgende video zie je een weergave van de beroemde dans van de puya vallenata:

Wat betreft de rokken, er zijn talloze soorten, namelijk: gekruld tot aan de taille, ruches, bladen, in schouderpas gesneden, met mesh, veelkleurig, met bloemenprints, geborduurd, met linten ... Er is geen tekort aan halskettingen als accessoires, bloemenornamenten en juwelen. Het schoeisel is zwarte denim pantoffels.

Van zijn kant is herenkleding vergelijkbaar met wat hun voorouders droegen tijdens het begin van de XNUMXe eeuw. Op dit moment droegen mannen de typische Cubaanse hoed, zwarte schoenen en een jas. Er was echter een duidelijk verschil tussen de kledij van de heren en die van de boeren, aangezien laatstgenoemden een slabbetje, een vueltiao-hoed en driepuntssandalen droegen.

Momenteel bestaat het herenpak in het kort uit een witte broek of kaki kleur, je bedekt drie puntá, vueltiao hoed, zakdoek en brede riem.

Departamento de La Guajira

In het departement La Guajira de wayú mensen, ook wel guajiros genoemd, die inheems zijn op het schiereiland Guajira. Deze gemeenschap leeft ook in de regio die het dichtst bij Venezuela ligt, aan de Colombiaanse Caribische kust. In feite zijn de Wayú de inheemse bevolking met het grootste aantal inwoners in Venezuela en Colombia, aangezien ze bijna 11% van de totale bevolking van de staat Zulia vertegenwoordigen en meer dan 40% van de totale inwoners van het departement La Guajira.

Het is dus niet verwonderlijk dat het meest populaire typische kostuum dat van de Wayú-vrouw is, waarvan de beroemde guajira deken. Het is een ovaalvormig hemdje in de taille dat reikt tot aan de voeten, waarvan de halslijn wordt gekenmerkt door zijn "V" -vorm. Bovendien heeft het twee veters aan de binnenkant om het kledingstuk min of meer aan het lichaam van de vrouw aan te passen, zodat als het zich aanpast, het resultaat een aansluitende vorm is aan de voorkant en helemaal los en breed aan de achterkant.

Onder de guajira-deken draagt ​​de vrouw een wusi, dat is een intiem kledingstuk dat past bij het lichaam met een sirapa. In het verleden werd sirapa door alle vrouwen van jongs af aan gebruikt met twee doelen: enerzijds het behouden van een goede houding en anderzijds het bevorderen van de juiste ontwikkeling van de borsten en rug. Tegenwoordig hebben veel vrouwen het gebruik van de sirapa echter vervangen door andere eenvoudigere kledingstukken, zoals het gebruikelijke ondergoed of de waireñas. Als accessoires dragen ze meestal rugzakken en kettingen in verschillende kleuren.

Departement San Andrés en Providencia

Hoewel San Andrés en Providencia niet tot het Caribisch gebied maar tot het eilandgebied behoren, bevinden ze zich ook in de Caribische Zee. De kostuums hier doen grotendeels denken aan de inheemse kledij van de eerste decennia van de XNUMXe eeuw, vooral die gebruikt in contexten van sociale bijeenkomsten en feestelijke evenementen. De typische kostuums van deze afdeling zijn te zien in de Island House Museum, gelegen op het eiland San Andrés, waar u een idee van kunt krijgen met de volgende video:

Zo wordt het damespak gekenmerkt door driekwart mouwen met een hoge hals en talrijke kant als een ornament.

Bovendien dragen ze een rok die reikt tot de hoogte van de enkels en is bedekt met een groot aantal zijden linten eromheen die over het algemeen pastelkleurige of zachte kleuren zijn. Onder de rok dragen ze brede petticoats die ook linten en kant bevatten, evenals rijbroeken. De schoenen zijn gesloten en zwart met hoge hakken, hoewel niet te hoog (ongeveer halve hoogte).

Bij herenpakken is het gebruikelijk om een ​​vlinderdas te dragen, in de streek bekend als vlinderdas, een jasje, bretels, wit overhemd, broek (het kan zwart, grijs of zie je) en altijd zwarte schoenen.

Dit artikel is 138 keer gedeeld. We hebben vele uren besteed aan het verzamelen van deze informatie. Als je het leuk vond, deel het dan: