Kerstmis is een datum die over de hele wereld wordt gevierd. Het is een tijd die meestal met het gezin wordt doorgebracht en waarin de aankleding van de huizen en straten niet mag ontbreken. In dit artikel leggen we de oorsprong en betekenis van deze christelijke feestdag uit, evenals de belangrijkste tradities.

Betekenis en belangrijkste kenmerken

Kerstmis wordt over de hele wereld gevierd en hoewel we in elk land verschillende gebruiken vinden, heeft het overal een betekenis die verband houdt met vreugde en geluk.

Behalve als een feestseizoen, wordt het ook gezien als een periode om na te denken over ons leven, omdat het een belangrijke spirituele betekenis heeft.

Op deze datum viert de christelijke religie de Jezus geboorte, de zoon van God. Paus Johannes Paulus II (1978-2005) beschouwde Kerstmis als een viering van alle kinderen van de wereld, ongeacht hun ras of afkomst.

25 december is de officiële kerstdag. De avond voor kerstavond wordt gevierd. De voorgaande vier weken worden Advent genoemd en worden beschouwd als een periode van voorbereiding.

Het is ook een prominente bijbelse gebeurtenis, aangezien het de overgang markeert van het Oude Testament naar het Nieuwe Testament. De viering van dit feest komt echter niet in de Bijbel voor, en er wordt ook niet gezegd dat het een mandaat van God is.

Het woord Kerstmis komt van het Latijnse woord Nativites, Betekenis geboorte. Volgens RAE (Koninklijke Spaanse Academie) heeft de volgende definitie: "In de christelijke wereld, een jaarlijkse feestdag die de geboorte van Jezus Christus herdenkt."

Het is belangrijk om dit woord niet te verwarren met "ijdelheid", dat een totaal andere betekenis heeft dan de boodschap die deze datum wil overbrengen: "Arrogantie, aanmatiging, verwaandheid."

Het is een tijd die gewoonlijk wordt doorgebracht in en onze familie en met dierbaren. Het is ook typisch om kerstliederen te zingen, die ontstonden in de jaren. XV. De instrumenten die deze liederen meestal begeleiden zijn de tamboerijn, de rammelaar en de zambomba. Een van de bekendste is "White Christmas."

Evenzo worden berichten verzonden naar vrienden of familie met wie we elkaar niet kunnen ontmoeten, hetzij met behulp van nieuwe technologieën of het traditionele formaat: kerstkaarten.

In deze tijd is het ook typerend om de kleintjes kerstverhalen of verhalen te vertellen, zoals het beroemde werk "Christmas Tales" van Charles Dickens.

Tegenwoordig klagen sommige mensen dat de waarden van Kerstmis verloren zijn gegaan en dat wat overheerst de consumentisme.

Oorsprong en evolutie

De geschiedenis van Kerstmis vindt zijn oorsprong in enkele heidense feestdagen. Rond 25 december vierden veel culturen de winterzonnewende, waarna de dagen langer begonnen te duren.

In het geval van het Romeinse rijk vierden ze feest Saturnaliën ter ere van Saturnus, de god van de landbouw. Tegenwoordig werden er grote feesten georganiseerd met een overvloed aan eten en drinken.

Deze maand was ook Juvenalia, een dag ter ere van de kinderen van Rome. 25 december werd beschouwd als de geboortedag van Mithras, de zonnegod en voor de Romeinen was het de heiligste dag van het jaar.

Bij het vieren van de geboorte van Jezus was het de Paus Julius I die dezelfde datum in de vierde eeuw heeft aangenomen, dus we kunnen zeggen dat hij Kerstmis heeft uitgevonden. De reden is dat er in de Bijbel geen exacte verwijzing naar de datum van deze gebeurtenis is. De orthodoxe kerk koos echter de dag van 7 januari vanwege een discrepantie tussen de kalenders van beide stromingen.

Deze partij heeft niet altijd dezelfde essentie gehad als nu. Het heeft ook geen satanische oorsprong, zoals sommige mensen denken. In de middeleeuwen woonden mensen eerst de mis bij, om later een soort ongebreideld carnaval te houden.

Vanwege de slechte reputatie van deze act, in de s. XNUMXe kerst in Engeland werd geëlimineerd. Daarom werd het ook in Amerika niet gevierd. Mensen kregen zelfs een boete als ze dat deden.

Het was in de XNUMXe eeuw toen de Verenigde Staten de betekenis van deze dag begonnen te veranderen en beetje bij beetje werd het een date om met familie en in vrede door te brengen. De kostuums werden opzij gelegd en de bomen werden versierd, ansichtkaarten en geschenken gegeven.

In 1870 werd Kerstmis eindelijk uitgeroepen tot federale feestdag in de Verenigde Staten. De gebruiken die ze in dit land hebben aangenomen, werden overgebracht naar de rest van de gebieden, die tegenwoordig over de hele wereld zijn verspreid.

Op deze data vieren de Joden de Chanoeka, dat hoewel het wordt genoemd joodse kerstHet heeft er niets mee te maken, aangezien ze de nederlaag van Judas Maccabeus eren dankzij de Syriërs.

Santa Claus-verhaal

Het historische karakter waarop de kerstman is gebaseerd is Nicolas van Bari, een bisschop die leefde in de XNUMXe eeuw. Er wordt gezegd dat hij van kinds af aan een aardig en genereus persoon was.

Toen hij jong was, stierven zijn ouders, van wie hij een aanzienlijk fortuin erfde. Hij besloot echter zijn rijkdom aan de armen te schenken en naar Mira in Turkije te gaan om priester te worden.

Een van zijn bekendste prestaties was het geven van een zak met goud aan de dochter van een koopman die failliet was gegaan en daarom van plan was zijn dochter te verkopen om geld te krijgen. Bovendien worden hem talloze wonderen toegeschreven.

Met het verstrijken van de tijd begon het onder andere namen bekend te worden. In veel landen in Europa en Latijns-Amerika staat hij bekend als de kerstman. In Angelsaksische gebieden wordt hij de kerstman genoemd.

Een totaal tegengesteld personage aan de kerstman is de Grinch. De maker ervan was de schrijver Dr.Seuss, die in 1957 publiceerde Hoe de Grinch Kerstmis stal! Het is een groen wezen dat in een grot leeft.

Hij heeft een klein hart en wil Kerstmis verpesten. Om dit te doen, steelt hij alle geschenken en decoraties, maar realiseert zich uiteindelijk dat dit feest veel meer is dan dat. Het is een soort kritiek op het ongebreidelde consumentisme van deze data. Hier kun je een klein fragment van de film The Grinch of the year 2000 zien:

Herkomst van de koningen

De magiërs waren drie wijze priesters uit het oosten. Deze informatie komt in de Bijbel voor, met name in het Evangelie van Matteüs, dat deel uitmaakt van het Nieuwe Testament.

Volgens dit, een ster Hij leidde de drie mannen naar Jezus Christus, beschouwd als de Koning van de Joden. Deze was net geboren in Bethlehem. Zodra ze hem hebben gevonden, betuigen ze eer aan hem en geven ze hem goud, wierook en mirre.

Hun namen werden toegekend in de XNUMXe eeuw. Sindsdien heten ze Melchor, Gaspar en Baltasar. Zijn stoffelijk overschot zou worden begraven in de kathedraal van Keulen, Duitsland.

Sommige huidige gebruiken zijn afgeleid van dit deel van het Jezus-verhaal. In Spanje worden in de nacht van 5 december optochten georganiseerd om de koningen te ontvangen, aangezien wordt verwacht dat ze geschenken zullen uitdelen in de huizen waar kinderen zijn. In sommige Latijns-Amerikaanse landen wordt deze traditie ook gevolgd.

Tradities en curiositeiten

In Spanje is er een diepgewortelde traditie: Kerstloterij. Het werd voor het eerst gevierd op 18 december 1892, hoewel de officiële dag momenteel 22 december is.

Vanaf de eerste editie zijn de kinderen van het Colegio de San Idefonso de Madrid zij zijn verantwoordelijk voor het zingen van de getallen die worden beloond. Vanaf vandaag is de eerste prijs, die “el Gordo” heet, 4 miljoen euro.

Aankondigingen van de kerstloterij zijn populair, omdat ze elk jaar anders zijn. Ze worden aan de vooravond van deze datum op televisie uitgezonden en hun hoofdthema is meestal vrijgevigheid. In de volgende video kun je de video zien die in 2014 is geproduceerd:

Een andere Spaanse gewoonte is om druiven te eten op oudejaarsavond. Het ontstond in 1909, toen er een overschot van dit product was en er werd besloten om ze als geluksdruiven te verkopen. Ze moeten er twaalf eten.

Zowel in dit land als in Latijns-Amerika wordt meestal een kerststal opgezet, bekend als Kribbe in Venezuela en Ecuador, of zoals Geboorte, vooral in Puerto Rico en Guatemala.

In andere delen van Latijns-Amerika is Kerstmis heel anders. In Uruguay en Argentinië is het zomer, dus het is niet ongewoon om mensen te zien zonnebaden op het strand of 's nachts een wandeling te zien maken.

In Mexico, tussen 16 en 24 december, de Posadas. Ze vertegenwoordigen de reis die Maria en Jozef maakten tussen Nazareth en Bethlehem, die hen negen dagen kostte. In Colombia en Ecuador staan ​​ze bekend als Novena de Aguinaldos.

Andere steden, zoals de zigeuner, vieren ook Kerstmis met het gezin. Aan de andere kant zijn de handelingen van de Quechuas verre van religie. Ze richten zich meer op het aanbieden aan het land.

In Griekenland en RuslandOmdat ze orthodox zijn, zijn de vieringen vrij belangrijk. Er is geen kerstboom in Griekenland. In plaats daarvan wordt een houten model in de vorm van een zeilboot samengesteld. Als je meer tradities wilt weten, kun je het volgende artikel bezoeken: Kerstmis in de wereld: belangrijkste gebruiken en tradities.

Er zijn veel bezienswaardigheden rondom dit festival. In de Verenigde Staten zijn er bijvoorbeeld meer dan 30 millones de bomen die elk jaar worden verkocht. Elk heeft ongeveer 15 jaar nodig om te groeien.

Aan de andere kant was er tijdens de Eerste Wereldoorlog een onofficiële wapenstilstand met Kerstmis 1914. Kerstliederen werden gezongen vanuit de loopgraven en er werden zelfs kleine cadeautjes tussen beide partijen gegeven.

Decoratie en symboliek

Kerstmis is een tijd waarin decoratie niet mag ontbreken. Het is een goed moment voor kinderen om te knutselen of kleurenfoto's te maken. Een van de meest voorkomende elementen is de boom Kerstboom, die meestal is versierd met slingers, hangers in de vorm van tortelduiven, ballen en lichtjes.

Typisch is ook de adventskrans, die vier kaarsen heeft, die de vier weken voor Kerstmis symboliseren. Er zijn ook de adventskalenders, waarvan elke dag een deur wordt geopend, waar meestal een snoepje in zit.

Wat betreft de kerststallen, de eerste die er een vertegenwoordigde was Sint Franciscus van Assisi in Italië in 1223. Vanaf de XNUMXe eeuw begon het algemeen te worden in de rest van de wereld.

Bij de ingang van de poorten komt hij maretak. Dit gebruik is van Keltische oorsprong en heeft een betekenis van geluk. In Latijns-Amerika is het ook typisch om een ​​schaap bij de ingang te zetten, een symbool van overvloed.

Ook worden laarzen of sokken in de open haard gehangen zodat de kerstman geschenken kan achterlaten. Deze traditie komt van een legende over Sinterklaas, die naar verluidt gouden munten in dit object heeft gestopt van sommige zusters die niet konden trouwen.

Een ander kenmerkend object is de kerstnotenkraker, die afkomstig is uit een verhaal van Ernst Hoffmann. Hij werd echter beroemd door het Tsjaikovski-ballet, dat op zijn beurt was gebaseerd op een bewerking van Alexander Dumas.

De meest overheersende kleur op deze datums is rood. Dit symboliseert bloed, passie en liefde. Van deze toon is het typische Poinsettia, ook wel bekend als Poinsettia.

Waar kerst door te brengen

Er zijn verschillende bestemmingen waar u kerst kunt doorbrengen. De keuze hangt af van uw smaak. Als u van de gelegenheid gebruik wilt maken om op het strand te baden, raden wij u Argentinië, Uruguay of aan Australië.

Het is echter een tijd om te genieten van de besneeuwde bergen van sommige landen, zoals Zwitserland of Oostenrijk. In deze gebieden vind je talloze skiresorts die helemaal op deze data zijn voorbereid.

De meest geprezen bestemming door toeristen is NY. Deze stad bereidt zich in december voor op Kerstmis. Op dit moment heeft het een bijzondere charme en worden er verschillende evenementen gehouden.

U kunt ook van de gelegenheid gebruik maken om een ​​cultureel bezoek te brengen. Zo zijn er in Andalusië meerdere steden zoals Granada of Sevilla, met een grote historische waarde. Zo leer je flamenco uit de eerste hand kennen.

Typisch eten

Kerstlunches en -diners zijn meestal stevig. Gezinnen komen samen en brengen uren rond de tafel door. Naast eten heeft het een doel van vereniging tussen dierbaren.

Afhankelijk van het land worden er verschillende soorten voedsel gekookt. In de Verenigde Staten mag je de kalkoen niet missen, terwijl in Argentinië salades en vitel toné, een ossenhaas met saus, gemaakt worden.

Buñuelos is een snoepje dat in de XNUMXe eeuw in Spanje werd gemaakt. Het is gebruikelijk dat ze in sommige streken zoals Colombia en Mexico met kerst worden gekookt. Er wordt ook veel noga geconsumeerd.

Als gastronomische nieuwsgierigheid vinden we marsepein, een snoepje uitgevonden door de Arabieren. Koningin Elizabeth de katholiek vond ze zo leuk dat ze ze als een medicijn beschouwde. Hij gaf zelfs opdracht om ze in het ziekenhuis te verdelen, omdat ze energie hadden.

Vragen van gebruikers

Waarom worden er cadeaus gegeven met Kerstmis?

Omdat op deze manier de handeling van de magiërs uit het oosten wordt herdacht, die naar Bethlehem kwamen om geschenken aan het Kind Jezus te geven. Bovendien stond Sint Nicolaas, de figuur van wie de kerstman komt, ook bekend om het schenken van schenkingen aan de meest behoeftigen.

Wat is de ware betekenis van Kerstmis?

Volgens de christelijke traditie is het liefde, aangezien Jezus werd geboren om de mensheid te redden en zichzelf ervoor op te offeren. Daarom is je geboorte een daad van liefde en vrijgevigheid.

Wat is de betekenis van de kerstboom en zijn versieringen?

Duizenden jaren geleden versierden de Kelten een boom om de geboorte van Frey, de god van de zon en vruchtbaarheid, te vieren op een datum dicht bij de huidige kerst.

Het was Sint Bonifatius die deze traditie dichter bij de katholieke kerk bracht, omdat hij in de XNUMXe eeuw de Keltische eik omhakte met een bijl en een pijnboom plantte. Hij versierde het met kaarsen, die het licht van Jezus symboliseren, en appels, die verwijzen naar de erfzonde. Omdat de boom altijd groen is, vertegenwoordigt hij de liefde van God.

Wat is de esoterische betekenis van Kerstmis?

Esoterie is een reeks stromingen die voor de meeste mensen verborgen kennis verzamelen. Een van deze doctrines is het gnosticisme, dat ontstond tijdens de eerste eeuwen van de christelijke kerk. Zijn activiteit eindigde in de XNUMXe eeuw, maar werd aan het einde van de jaren hervat. XIX.

Volgens Samael Aun Weor, vader van de XNUMXe-eeuwse gnosis, is Kerstmis het einde van de ene cyclus en het begin van een andere. Jezus wordt niet als een persoon begrepen, maar als de zon, en het portaal van Bethlehem bevindt zich in elk ervan.

Waarom wordt kerst niet op veel plaatsen gevierd?

Hoewel Kerstmis een van de meest voorkomende feestdagen ter wereld is, zijn er landen die het niet vieren omdat hun overheersende religie niet het christendom is. Dit gebeurt in Saoedi-Arabië, Japan of Israël.

Bovendien werd het in Cuba in 1959 geëlimineerd door het regime van Fidel Castro. In 1997 werd het echter hersteld als een officiële feestdag.

Wat is de betekenis van Barra de Navidad in Jalisco?

Deze Mexicaanse stad krijgt deze naam omdat het op 25 december 1540, eerste kerstdag, was toen onderkoning Antonio de Mendoza in de haven van boord ging.

Waarom is Kerstmis voor velen de beste tijd van het jaar?

Omdat voor christenen de geboorte van Jezus een zeer belangrijke gebeurtenis is in de geschiedenis van de mensheid, en daarom wordt het in stijl gevierd. Het belangrijkste moment is echter Pasen of de Goede Week, aangezien de opstanding van Jezus wordt herdacht.

Dit artikel is 51 keer gedeeld. We hebben vele uren besteed aan het verzamelen van deze informatie. Als je het leuk vond, deel het dan: